Διατελέσαντες ἐφημέριοι

ΤΟΥ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ Ι. ΝΑΟΥ ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΤΡΙΠΟΛΕΩΣ

 

ΙΕΡΕΥΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

Ὁ Ἱερεύς - Οἰκονόμος Γεώργιος Σαμαρᾶς εἶναι ὁ πρῶτος ἐφημέριος τοῦ Μητροπολιτικοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Βασιλείου Τριπόλεως, μετά τά ἐπίσημα Ἐγκαίνια αὐτοῦ (3/6/1884). Γεννήθηκε στήν Τρίπολη τήν 26/5/1844. Πρίν γίνει κληρικός ὑπηρέτησε ὡς δημοδιδάσκαλος. Χειροτονήθηκε Διάκονος καί τοποθετήθηκε στόν Ἱερό Ναό Ἁγίου Δημητρίου Τριπόλεως. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε τήν 25/3/1873 ἀπό τόν Ἀρχιεπίσκοπο Μαντινείας καί Κυνουρίας Θεόκλητο Α' Βίμπο καί τοποθετήθηκε ἐφημέριος τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Παμμεγίστων Ταξιαρχῶν Τριπόλεως. Τό 1884 μετετέθη στόν νεόδμητο Ἱερό Ναό τοῦ Ἁγίου Βασιλείου. Τιμήθηκε μέ τά ὀφίκια τοῦ Σακελλαρίου ἀρχικῶς καί τοῦ Οἰκονόμου μετέπειτα. Τήν 27/9/1931 ἀπεβίωσε ὡς ἐν ἐνεργείᾳ ἐφημέριος τοῦ Ναοῦ σέ ἡλικία 88 ἐτῶν.

 

ΙΕΡΕΥΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΒΛΑΣΣΟΠΟΥΛΟΣ

Ὁ Ἱερεύς Δημήτριος Βλασσόπουλος γεννήθηκε στήν Τρίπολη τήν 28/10/1838. Σέ παλαιό κληρικολόγιο τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Μαντινείας καί Κυνουρίας σημειώνεται ὅτι ἦταν «ἑλληνοδιδάσκαλος». Χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος τήν 27/8/1867 καί τοποθετήθηκε ἐφημέριος τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίοu Δημητρίου Τριπόλεως. Μετετέθη στό νεόδμητο Ἱερό Ναό τοῦ Ἁγίου Βασιλείου τήν 13/6/1884. Ἀπεβίωσε τήν 16/1/1914 σέ ἡλικία 76 ἐτῶν.

 

ΙΕΡΕΥΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΣΙΝΟΠΟΥΛΟΣ

sinopoulosὉ Ἱερεύς - Οἰκονόμος Παναγιώτης Σινόπουλος, τοῦ Νικολάου καί τῆς Μαριγῶς, γεννήθηκε στήν Τρί-πολη τό ἔτος 1878. Ἦταν ἀπόφοιτος τοῦ Ἱεροδιδασκαλείου. Νυμφεύθηκε τήν Παρασκευή Ἀναστ. Τσέλιου τήν 26/10/1906, ἡ ὁποία ἀπεβίωσε νεωτάτη, τήν 13/2/1911. Διάκονος χειροτονήθηκε τήν 6/8/1909 στόν Ἱερό Ναό Μεταμορφώσεως Τριπόλεως ἀπό τόν Μητροπολίτη Μαντινείας καί Κυνουρίας Γερμανό Α' Μεταξᾶ. Ἐπί 9 ἔτη ὑπηρέτησε ὡς Διάκονος καί Ἀρχιδιάκονος τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Βασιλείου Τριπόλεως. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε τήν 21/11/1918 στήν Ἀθήνα ἀπό τόν Μητροπολίτη Ναυπακτίας Ἀμβρόσιο καί τοποθετήθηκε στόν Ἱερό Ναό Ἁγίου Βασιλείου Τριπόλεως. Διακρίθηκε γιά τήν καλλιφωνία καί τήν φιλανθρωπία του. Τιμήθηκε μέ τά ὀφίκια τοῦ Ὑπομνηματογράφου καί τοῦ Οἰκονόμου. Τήν 1/10/1959 συνταξιοδοτήθηκε λόγῳ γήρατος καί ἀσθενείας. Ἀπεβίωσε τήν 5-1-1962 σέ ἡλικία 84 ἐτῶν καί ἐτάφη εἰς τό Κοιμητήριο τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Μεταμορφώσεως Τριπόλεως.

 

  ΙΕΡΕΥΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Ὁ Πρωτοπρεσβύτερος Ἰωάννης Καραπαναγιώτης, τοῦ Βασιλείου καί τῆς Δημητρούλας, γεννήθηκε στό Παρθένι Μαντινείας τήν 17/9/1896. Ἀπεφοίτησε τῆςkarapanagiotis πενταταξίου Ἱερατικῆς Σχολῆς καί πρίν γίνει κληρικός εἶχε ἐργασθεῖ ὡς δημοδιδάσκαλος. Νυμφεύθηκε τήν 4/11/1923 τήν Ἐλισάβετ Τσάλτα καί ἀπέκτησε τέσσερα τέκνα. Διάκονος χειροτονήθηκε τήν 4/9/1927 στό Παρθένι Μαντινείας ἀπό τόν Μητροπολίτη Μαντινείας καί Κυνουρίας Γερμανό Α' Μεταξᾶ. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε τήν 9/6/1931 στήν Τρίπολη ἀπό τόν ὡς ἄνω Ἀρχιερέα καί τοποθετήθηκε ἐφημέριος τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Εὐαγγελιστρίας καί τοῦ Νοσοκομείου Τριπόλεως. Τήν 13/5/1932 μετετέθη στόν Ἱερό Ναό Ἁγίου Βασιλείου, ὅπου ὑπηρέτησε ἐπί 27 ἔτη. Ἔλαβε τά ὀφίκια τοῦ Ὑπομνηματογράφου (27/2/1932), τοῦ Πρωτοπρεσβυτέρου (3/6/1933) καί τοῦ Οἰκονόμου (8/2/1946). Ὑπηρέτησε προσωρινῶς ὡς Πρωτοσυγγελεύων τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Μαντινείας καί Κυνουρίας τήν περίοδο 1930 - 1940 καί προσέφερε τίς ὑπηρεσίες του στά γραφεῖα τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως μετά τό 1940. Τήν 24/2/1959 μετετέθη στήν Ἱερά Ἀρχιεπισκοπή Ἀθηνῶν. Ἀπεβίωσε τήν 24/5/1996 στήν Ἀθήνα σέ ἡλικία 100 ἐτῶν καί ἐτάφη στήν Τρίπολη, στό Κοιμητήριο Ἁγίας Τριάδος.

 

 

 ΙΕΡΕΥΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΤΖΙΜΟΥΡΗΣ

Ὁ Ἱερεύς - Σακελλάριος Χρῆστος Τζιμούρης, τοῦ Τιμολέοντος καί τῆς Ματίνας, γεννήθηκε στήν Τρίπολη τήν 26/3/1932. Ἀπεφοίτησε τοῦ ὀκταταξίουtzimouris Γυμνασίου Τριπόλεως καί τοῦ Ἀνωτέρου Ἐκκλησιαστικοῦ Φροντιστηρίου τῆς Ριζαρείου Ἐκκλησιαστικῆς Σχολῆς Ἀθηνῶν τό ἔτος 1954. Ὡς λαϊκός ὑπηρέτησε στά γραφεῖα τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Μαντινείας καί Κυνουρίας. Ἐχρημάτισε ἐπί τριετίαν ἀριστερός Ἱεροψάλτης τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Βασιλείου Τριπόλεως κατά τά ἔτη 1959 - 1961. Νυμφεύθηκε τήν Κων/να Πριοβόλου τήν 9/7/1961 καί ἀπέκτησε τρεῖς κόρες. Διάκονος χειροτονήθηκε τήν 17/12/1961 στόν Ἱερό Ναό Ἁγίου Βασιλείου Τριπόλεως ἀπό τόν Μητρο-πολίτη Μαντινείας καί Κυνουρίας Γερμανό Β' Ρουμπάνη. Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε τήν 24/12/1961 στόν ὡς ἄνω Ἱερό Ναό καί ἀπό τόν προαναφερόμενον Ἀρχιερέα καί τοποθετήθηκε τακτικός ἐφημέριος τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Βασιλείου Τριπόλεως. Ἔλαβε τό ὀφίκιο τοῦ Σακελλαρίου (13/10/1974). Πρωτοστάτησε στήν ἀνέγερση Ἱερῶν Ναῶν (Γοργοϋπηκόου Τριπόλεως, Ἁγ. Παντελεήμονος Τριπόλεως, Ἁγίων Ἀποστόλων Γιοκαρεΐκων). Ἀπεβίωσε αἰφνιδίως τήν 29/6/1988 σέ ἡλικία μόλις 56 ἐτῶν ὡς ἐν ἐνεργείᾳ ἐφημέριος τοῦ Ναοῦ.

 

 

ΙΕΡΕΥΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΑΝΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

andrianopoulosὉ Πρωτοπρεσβύτερος Σωτήριος Ἀνδριανόπουλος, υἱός τοῦ Γεωργίου καί τῆς Γεωργίας, γεννήθηκε στήν Τρίπολη τήν 17/12/1930. Ἀπεφοίτησε τοῦ Προτύπου Δημοτικοῦ Σχολείου Παιδαγωγικῆς Ἀκαδημίας Τριπόλεως (1943) καί τοῦ Α' ὀκταταξίου Γυμνασίου Τριπόλεως (1949). Στή συνέχεια ἐφοίτησε στό Ἀνώτερο Ἐκκλησιαστικό Φροντιστήριο Ριζαρείου Ἐκκλησιαστικῆς Σχολῆς Ἀθηνῶν γιά μιά διετία, τά ἔτη 1950 - 1952. Ὑπηρέτησε ὡς ἀριστερός Ἱεροψάλτης τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Προφήτου Ἠλιού Τριπόλεως, τά ἔτη 1955 - 1958. Προσέφερε τίς ὑπηρεσίες του στά γραφεῖα τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Μαντινείας καί Κυνουρίας ἀπό λαϊκός (1955) μέχρι τή συνταξοδότησή του (1999). Νυμφεύθηκε τήν Μαριγώ Τσαγκαρέλη (28/8/1955) καί ἀπέκτησε δύο τέκνα. Διάκονος χειροτονήθηκε τήν 6/5/1958 στόν Ἱερό Ναό Ἁγίου Βασιλείου Τριπόλεως ἀπό τόν Μητροπολίτη Μαντινείας καί Κυνουρίας Γερμανό Β' Ρουμπάνη. Πρεσβύτερος χειρο-τονήθηκε τήν 17/5/1959 στόν ὡς ἄνω Ναό καί ἀπό τόν προαναφερόμενον Ἀρχιερέα καί τοποθετήθηκε τακτικός ἐφημέριος καί Προϊστάμενος τοῦ Μητροπολιτικοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ Ἁγίου Βασιλείου Τριπόλεως. Ἔλαβε τά ὀφίκα τοῦ Χαρτοφύλακος (27/3/1961), τοῦ Σακελλαρίου (18/10/1974) καί τοῦ Πρωτοπρεσβυτέρου (14/9/1986). Διετέλεσε Γενικός Ἀρχιερατικός Ἐπίτροπος τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Μαντινείας καί Κυνουρίας (1995 - 1999). Συνταξιοδοτήθηκε λόγῳ ἀσθενείας τήν 1/8/1999. Ἀπεβίωσε τήν 19/6/ 2002 σέ ἡλικία 72 ἐτῶν καί ἐτάφη στό Κοιμητήριο Ἁγίας Τριάδος Τριπόλεως.